Jak sprawdzić samochód z Niemiec?


Sprawdzenie samochodu z Niemiec przed zakupem jest ważne, aby upewnić się, że pojazd jest w dobrym stanie i nie ma żadnych ukrytych problemów. Oto kilka kroków, które można podjąć, aby dokładnie zbadać samochód:

Historia pojazdu

Skorzystaj z usługi sprawdzenia historii pojazdu, która dostępna jest w Niemczech, np. poprzez rejestr krajowy „Kraftfahrt-Bundesamt” (KBA) lub firmy oferujące tego typu usługi. Dzięki temu dowiesz się o historii napraw, wypadków, liczbie poprzednich właścicieli i innych istotnych informacjach.

Przegląd techniczny

Poproś sprzedawcę o najnowszy protokół przeglądu technicznego „TÜV” (Technischer Überwachungsverein), który jest podstawowym badaniem technicznym pojazdu. Sprawdź, czy pojazd przeszedł przegląd bez uwag, a także jakie ewentualne wady zostały zanotowane.

Przebieg

Upewnij się, że podany przebieg samochodu jest wiarygodny i zgodny z dokumentacją i historią pojazdu. Niski przebieg w połączeniu z wiekiem pojazdu może być podejrzane.

Dokumenty

Zbadaj wszystkie dokumenty pojazdu, w tym dowód rejestracyjny (Zulassungsbescheinigung Teil II) i książkę serwisową. Sprawdź, czy numery VIN na różnych elementach pojazdu są zgodne z numerem na dowodzie rejestracyjnym.

Ocena wizualna

Przyjrzyj się dokładnie samochodowi pod kątem widocznych uszkodzeń, rdzy czy śladów kolizji. Sprawdź, czy drzwi, maska i bagażnik dobrze się zamykają.

Test jazdy

Zawsze przeprowadź test jazdy, aby ocenić, jak samochód się zachowuje na drodze. Zwróć uwagę na działanie silnika, skrzyni biegów, hamulców, układu kierowniczego i zawieszenia.

Profesjonalna inspekcja

Jeśli masz wątpliwości co do technicznego stanu pojazdu, warto skorzystać z usługi profesjonalnej inspekcji pojazdu przez mechanika lub specjalistę.

Pamiętaj, że niektóre elementy, takie jak historia pojazdu, mogą być dostępne tylko w języku niemieckim, więc w razie potrzeby skorzystaj z tłumacza lub pomocy zrozumiałej osoby. Staraj się także unikać zakupu samochodu od podejrzanych sprzedawców i preferuj te oferty, które pochodzą od zaufanych i sprawdzonych źródeł.